Az Árpád Múzeum és az Argonauta Kutatócsoport együttműködésében május elején folytattuk a ráckevei piac előtti meder felderítését (Messerschmitt Projekt). Decemberben geomágneses vizsgálatot végzett számunkra a Geomega Kft. és több mágneses anomáliát is kimutattak. Természetesen a jelenségek mibenlétét nem árulta el a műszer. Áprilisban szonárral vizsgáltuk meg az Árpád-híd lábánál található területet. Egyes anomáliák a szonárképen is jelentkeztek, míg másoknak a felszínen nincs nyomuk. Ez nem meglepő, mivel a híd „árnyékában” iszap gyűlt össze, ezért egy régóta itt található jelenséget akár be is boríthatott az iszap. Az ilyen objektumokat a geomágneses mérés jelezheti, de a szonár csak a meder felszínét, az abból kiemelkedő tárgyakat képes térképezni.
A merüléseinkkel a szonárral a part közelében észlelt nagy méretű, környezetükből kiemelkedő jelenségeket céloztuk meg, mivel 1978-ban egy német repülő törzs részét emelték ki a térségben, majd visszadobták a vízbe. A víz 14-15 Celsius fokos volt, ami a vízhatlan, ún. száraz búvárruhában komfortos érzetet biztosított. Sajnos borús volt az idő, a Duna-ág vízszintjét éppen megemelték, a szél is fújt, ezért a látótávolság már a felszínen is csupán 20-30 centiméteres volt, 1,5 méter mélyen sötétség uralkodott. Jobbára tapogattunk. Sajnos a rossz látás a tájékozódásban is akadályozott minket. Ennek ellenére két merüléssel minden tervezett anomáliát meg tudtunk vizsgálni. A Rendőrség előtt, a víz alatti kábel helyét jelölő tábla vonalában egy személyautó levágott tetőlemezét találtuk. Ettől a ponttól 20 méterrel északabbra, a parttól úgy 15 méterre egy fa csónak vízszintesen fekvő, iszappal nagyrészt betemetődött maradványa fekszik. A délebbre, a part közelében levert fém karók szomszédságában két jókora, fekete árnyként tornyosuló objektum rajzolódott ki. Mint kiderült két modern csónak maradványa. Az egyik a partra merőlegesen, vízszintesen fekszik, a másik erre keresztirányban, oldalára dőlve van elsüllyedve, mindkettő lánca beton kolonchoz van rögzítve, valószínűleg szándékosan süllyesztették el őket.
Sajnos a repülőgép most sem került elő, a célterület egyre szűkül, ha hét évtized múlva maradt belőle valami a mederben, egyre kisebb területen feltételezhetőek a maradványok. Nő a valószínűsége, hogy 1978-ban mégsem süllyesztették el az akkor kiemelt darabokat, vagy azóta valakik diszkréten kiemelték és elvitték a leleteket. További merülésekkel még az idén tisztázzuk a kérdést!
Indul a 2017. évi búvárrégész szezon!
A két egymáson heverő fa ladik szonárképe.
Utolsó kommentek