Középkori hajóroncsot azonosítottunk a Dunában, Tahitótfalu határában. Korábban ezt a hajót mutattuk be a blogon, mint "rejtélyes hajóroncs", Tóth Mihály úr bejelentéséből ismerjük. A lelet egy lapos fenekű szállítóhajó maradványa. A hajó építészeti jegyeit tekintve párhuzamba állítható a 14. századi dunaföldvári, és a még nem keltezett, 2012. decemberében előkerült ráckevei hajóval. A vasszegek használata a kényes pontokon, illetve az egyetlen fából kifaragott oldalelem végének lefaragása a ráckevei hajóval mutat szorosabb párhuzamot. Ez a két hajó méretében is hasonló lehetett (bár a tahitótfalusi hajó méreteire bizonytalan becslésünk van). Régészeti potenciálját tekintve a tahitótfalui hajó kiemelkedik a háromból, mivel eltemetett részein leletek, jelentős megfigyelések várhatóak (a hajótest nagyobb darabja várható, rakománnyal). A rakomány tekintetében természetesen nincsenek túlzott elvárásaink, de tekintettel arra, hogy egy ép fazekat találtunk a hajótestben, így további - a korhatározás és funkció szempontjából - fontos leletet remélünk.
Hasonló korú, jellegű hajó Európában is csak maroknyi került elő, ezek üres hajótestek, lelet nélkül.
A roncs viszonylag könnyen kutatható. A következő lépés a helyszín részletes felmérése, rajzos, fotó és film dokumentálása lenne. A kaviccsal borított részen szondázó feltárást is javaslunk végezni.
A vizsgálatok után pontosabban meg tudnánk állapítani a hajó tudományos és muzeológiai jelentőségét. Az eredmények alapján hosszabb távon érdemes számításba venni a roncs teljes feltárását, kiemelését és bemutatását is.
Utolsó kommentek