Július 15.-én ismét kint járt kis csapatunk a Dunán. Folytattuk a korábban megkezdett szonaras felderítést. A tahitótfalui híd alatt indultunk, és a Dunabogdány alatti nagy kanyarig törtünk előre.
A híd alatti mederszakasz nagyon izgalmasnak mutatkozott. Már a domborzati viszonyok is ígéretesek. A partok előtt egy sekélyebb padka, majd mélyebb meder következik. A jelenségeink ennek a kettőnek a találkozásánál jelentek meg általában. A híd lábánál zátony és "gödör" egyaránt előfordul. Közvetlenül a híd alatt mindenütt cölöpök, gerendák és talán építőanyagok borítják a medret. Gondolom ez a híd építéséből származhat. Valamivel lejjebb azonban több érdekes jelenség, közöttük egy erősen hajóra emlékeztető hatalmas anomália is látszik. Ha ez valóban hajó, akkor valószínűbb, hogy valamilyen újabb kori roncs. Majd megnézzük!
Az indulás előtti pillanatban Lukács Attilával és Puskás Norberttel.
A híd feletti szakaszon már kevesebb a látnivaló. A dunabogdányi nagy kanyar alatt található a római tábor, Cirpi. Ez védett lelőhely, és mivel közvetlenül a Duna partján áll, nagy reményeket fűztünk hozzá. Sajna nem találtunk kikötői létesítményeket, bár anomáliát (talán deszka, gerenda) itt is észleltünk. Az ártéri bózótoson, erdőn is vakmerően átgázoltunk. Itt a mocsaras parton néhány kő, tégla hever. Ezek inkább az erődből gurultak le. A kikötő (ha volt) a feltöltődött parti sáv alatt lehet, vastag iszap alatt.
A túlsó part kavicsos oldalu szigetei hívogatóan vártak minket. Az egyiken találtunk is egy őskori (bronzkor) peremet, illetve egy későközépkori-koraújkori kerámiatöredéket. Római kikötőerődre utaló jelenség, lelet azonban nem került elő, pedig szívesen kutatnánk ezen a helyszínen! A sziget belsejét most bozót borítja, ezért az ott megbúvó dombocskákat nem tudtuk megvizsgálni.
Hamarosan haladunk tovább a kutatással!
Utolsó kommentek